Povinnosti k 31.1.2020 pro všechny, kteří loni prodali, koupili či změnili stav nemovitosti v loňském roce

Publikováno: 18.01.20 03:01

Důležité informace pro ty z vás, kdo jste loni byli prodávající, kupující či ty z vás, kteří jste provedli na své nemovitosti změny. Pokud jste v loňském roce prodali či koupili nebo změnili stav nemovitosti, nezapomeňte, že do 31.1.2020 se vás týká jedna z těchto povinností:

1) pokud jste v roce 2019 koupili nemovitost, vznikla vám zákonná povinnost přihlásit se k Dani z nemovitosti na zdaňovací období 2020. Přihlásit se k dani z nemovitosti jste povinni nejpozději do 31.1.2020.

2) kdo jste podali daňové přiznání již dříve, tj. během roku 2019 a nedošlo u něj k žádné významné změně, nové přiznání na rok 2020 nepodává.

3) na příslušný finanční úřad dle adresy nemovitosti se musejí do konce 31.1.2020 obrátit ti z vás, kteří už ve vlastnictví nemáte nemovitost, protože jste ji v roce 2019 prodali nebo darovali. Protože Katastr nemovitostí není zatím provázaný s finančními úřady, tuto změnu, zda ji již FÚ zaznamenal, ověřte.

4) přiznání musejí podat také ti z vás, u nichž došlo ke změně tzv. "okolnosti rozhodné pro vyměření daně". Může to být přestavba, dostavba, změna zastavěné či užitné plochy, kolaudace stavby, digitalizace, změna výměry nebo parcelních čísel, změna druhu pozemku, stavby a nebo změna rozlohy pozemku nebo prodej jedné z několika vlastněných nemovitostí.

5. kdo z vás má zřízenou datovou schránku, musíte podat přiznání k dani z nemovitosti přes tuto datovou schránku, jinak se může stát, že budou platit poplatek FÚ ve výši 2.000,- Kč. Jen dílčí či dodatečné přiznání nelze posílat přes datovou schránku a je nutné osobně podat na podatelnu FÚ.

Přiznání k dani z nemovitosti můžete podat na každém finančním úřadu přímo na podatelně, úřady si ji mezi sebou posílají.

Poté obdržíte poštovní poukázkou, mailem či datovou schránkou - dle zvoleného způsobu korespondence - podle toho co máte zvoleno - pokyny k platbě.

Pokud byste potřebovali něco vysvětlit, nebo pomoct, můžete mi kdykoliv zavolat.

      

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Ochrana osobních údajů a Obchodní podmínky.
OK