Zrušení daně z nemovitých věcí

Publikováno: 12.10.20 10:10

Ušetříme?

Avizované zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se stalo skutečností. Zákon je účinný od 26.9.2020 a dopadá i retrospektivně na převody, které byly dokončeny od 1.12.2019.

Mnohá politická prohlášení ukázala, že politici nemají zcela jasno v terminologii (provedení vkladu, zápis do katastru nemovitostí, právní účinky vkladu), což mělo následně za příčinu i nejasná očekávání veřejnosti. Koho se tedy zrušení daně z nabytí nemovité věcí bude týkat? Zrušení daňové povinnosti se týká převodů, při kterých byl proveden vklad vlastnického práva od 1.prosince 2019.  Snadno se lidé mohou zorientovat podle obdrženého Vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí, ve kterém se udává mimo jiné datum provedení vkladu. Pokud je datum 1.12.2019 či pozdější, daň z nabytí nemovitých věcí není třeba dále řešit.

Pokud bylo již daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí v mezidobí podáno a daň uhrazena, je možné požádat FÚ o vrácení přeplatku daně.

Zrušení daňové povinnosti s sebou přináší i další změny, které se budou snažit výpadek na příjmové stránce státního rozpočtu snížit.

Od 1.1.2021 se mění se celková hodnota odečitatelných úroků u hypoték. Během jednoho roku si rodina mohla odečíst od daňového základu až 300.000,-Kč. V nové podobě je možné odečíst z daňového základu maximálně 150.000,-Kč/rok.

Prodlužuje se také časový test u daně z příjmů při prodeji nemovitostí z 5 na 10 let. Prodloužení se týká nemovitostí pořízených od 1.1.2021.

Snahou zákonodárců bylo oživení realitního trhu po první vlně Covid-19. Jaké budou mít realizované změny faktický dopad na realitní trh i státní pokladnu to ukáže až čas, Koupěschopnost obyvatelstva ovlivňuje i řada dalších faktorů jako jsou například strach ze ztráty zaměstnání, snižování spotřeby domácností, ochota bank půjčovat peníze, snižování zástavních hodnot nemovitostí bankami, atp.

Pokud potřebujete v oblasti nemovitostí nějakou radu, jsme tu pro Vás. 

 Váš Ing. Petr Vaněk

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Ochrana osobních údajů a Obchodní podmínky.
OK